Jaký je rozdíl mezi skautem a junákem?

Oficiální název naší organizace je Junák – český skaut, z. s. , tudíž Junák je českým ekvivalentem ke slovu skaut.

V kolika letech může dítě vstoupit do skautského oddílu?

Od školního věku – tudíž od 1. třídy. Výjimku lze domluvit s vedoucími.
U nás máme:

• světlušky – holky od 6ti do 12ti let
  • skautky – holky od 12ti do 15ti let
  • rangers (vedoucí) – holky od 16ti do 25ti let

Jsou oddíly smíšené?

U nás v Litomyšli ne. Fungují tu 2 dívčí a 2 chlapecké oddíly.

Peníze. Kolik skaut bude stát?

V lednu vybíráme roční registrační příspěvek, který se pohybuje kolem 450-500 kč. Část peněz zůstává ve středisku na jeho fungování, oddílu na materiál, cestičky/stezky atp.,  správu klubovny a zbylé peníze odvádíme vyšším organizačním jednotkám, platí se z toho pojištění a časopis pro každého člena oddílu.

Každá výprava se platí samostatně v den odjezdu vedoucímu a cena se pohybuje většinou do 200 kč.

Skautské tábory patří k nejlevnějším, protože nikdo z nás na nich nevydělává a naopak se všichni podílíme na táborových nákladech. Cena se pohybuje kolem 2 000 – 2200 kč, záleží na počtu dní tábora.

Skautské pojmy

oddíl ( my jsme 3. oddíl Dobré naděje) je základní výchovnou jednotkou Junáka

středisko sdružuje několik oddílů dohromady a dává jim právní subjektivitu, stará se o účetnictví, komunikaci s úřady apod.

Junák je jednou z největších organizací v ČR pracujících s dětmi. Je dobrovolné, nezávislé a nepolitické sdružení, které sdružuje členy a členky bez rozdílu národnosti, náboženského vyznání, politického přesvědčení, rady nebo jiných rozdílů.

Jak se přihlásit?

Chcete se přihlásit do skautu? Přijďte na libovolnou schůzku podobně starých dětí a pak už vše nechte na nás. Připojit se můžete kdykoli během roku. Jsi starší a chceš přijít? Určitě uvítáme i někoho k nám do vedení, pokud tě skautování baví, chceš se k nám přidat, realizovat se, nebo jen pomoc se schůzkami či výpravami, ozvi se nám!

Co jsou to schůzky nebo družinovky?

Družinovka je schůzka party podobně starých holek, která se schází jednou za týden a schůzky trvají cca 1,5 hodiny. O program se nám zde starají naše rádkyně. Scházíme se v naší klubovně v Naději. Pokud děti na družinovku nemohou přijít, omluví se dopředu rádkyni nebo je omluví rodiče.

Výpravy

Jednou za měsíc o víkendu vyrazíme společně na výpravu/výlet. Jedeme většinou na nějakou skautskou základnu v okolí, kde strávíme jednu noc. Akce míří do přírody, do měst, ale vyrážíme i za kulturou.

Tábor

V letních měsících vyrážíme společně na tábor, který trvá 10-14 dní. Je vrcholem skautského roku a všichni se na něj těšíme, protože ho strávíme celý oddíl všichni pohromadě. Táborem nás provází celotáborová hra.

Kde se dozvím o akcích oddílu?

Podrobné informace o výpravách se děti dozvědí vždy minimálně týden dopředu na družinových schůzkách. Veškeré informace jsou aktuální zde na internetových stránkách oddílu, kde akce pravidelně aktualizujeme a píšeme zde i co si děti mají vzít s sebou. Pozvánky na akce se objevují i na střediskovém Facebooku. A nebo se nebojte kontaktovat rádkyně či vedoucí.

Kdo se o děti stará?

Vedení oddílu je svěřeno do rukou dospělým vůdkyním, které aby mohly vést, musí postupně splnit čekatelskou a vůdcovskou zkoušku na skautských kurzech a absolvovat zdravotnický kurz. Samy prošly naším oddílem a jsou dlouholetými členkami.

Na schůzkách se o děti starají rádkyně (2-3), kde minimálně jedné z nich je nad 15 let. Ty mají schopnosti k vedení schůzek a postupně se vzdělávají na skautských rádcovských a čekatelských kurzech.

Co dítě potřebuje na schůzku/výpravu?

Potřeby na schůzku si stanoví družina sama, ale většinou je to tvrdý skautský blok (blok A5 s tvrdými deskami), do kterého píšeme naše dovednosti, dále pak bloček, do kterého si píšeme výpravy a akce oddílu, penál, stezku/lucerničku/nováčka, KPZ a uzlovačku.

Na výpravy přes noc potřebujeme spacák, karimatku (stačí obyčejná pěnová, která je i mnohdy lepší než nafukovací), hygienické potřeby, kloudné boty do přírody – nejlípe pohorky nebo podobné outdoorové boty do lesa, pláštěnku, šátek. Doporučujeme pořídit si krosnu – batoh, do kterého vše sbalíte, ať nemusíme po lese chodit s igelitkami a máme prázdné ruce. Navíc se pohodlně nosí a je to užitečná investice na dlouhou dobu. Někdy potřebujeme i ešus – nejlépe hliníkový nebo nerezový, třídílný, ne jídlonosič! a hrníček. Seznam věcí na výpravy je vždy vypsán zde na stránkách v informacích na nejbližší výpravu. Na tábor a některé výpravy je potřeba oddílové tričko a skautský kroj. Oddílové tričko lze zajistit po domluvě s vedoucími. Skautský kroj lze objednat ve skautském obchodě přes internet nebo ho navštívit osobně. Cena se pohybuje okolo 500 kč. Pro menší děti je ale zbytečné pořizovat kroj nový, brzo z něho vyrostou, a tak se stačí domluvit s jinými dětmi z oddílu, které kroj mění nebo s vedoucím a společně to nějak vymyslíme. Starý kroj je většinou za 100 korun.

Toto jsou dokumenty, které potřebujete při přihlášení do oddílu:

přihláška mladšího člena do oddílu: 1525516541_prihlaska_mladsi_evidencni_list_ver2018-05

přihláška dospělého člena: 1525537862_prihlaska_dospely_ver2018-05

přihláška do jednotky Junáka: 1525536676_prihlaska_mladsi_ver2018-05

zdravotnický dotazník: zdravotnický-papír

potvrzení o fotografování: Potvrzení o fotografování